5 tipů, jak si vybrat svého rodinného fotografa, který vám dokonale sedne

24.02.2025

Ahoj rodiče! Možná máte pocit, že už jste si prošli vším, co rodičovství nabízí - od bezesných nocí po dilema oloupaný/neoloupaný banán. Ale teď přichází další výzva: Jak vybrat rodinného fotografa, který zachytí všechny ty krásné (a někdy i chaotické) chvíle vašeho života. Ale nebojte, mám pro vás pár tipů co dělat, abyste byli ze samotného focení i výsledku spokojení.

1. Styl fotografa

Každý fotograf má svůj styl - a to je super! Každý si tak může vybrat to svoje.

Někdo dává přednost výrazným barvám, někdo má fotografie jemnější. Něčí fotografie jsou velice stylizované a někdo zas sází na autenticitu bez pravidel. Podívejte se na portfolia více fotografů.

Které odpovídá vašim vysněným fotografiím? Nespokojte se s "docela hezké" jen kvůli ceně. Nad kterými snímky vám poskočí srdce? Které si dokážete představit na zdech vašeho domova? Zkrátka se zaměřte na to, co vás vnitřně oslovuje. Nenaslouchejte trendům, naslouchejte svému srdci.

2. Chemie

Nejde jen o cenu nebo samotné fotografie, jde hlavně o chemii.

Když si vybíráte rodinného fotografa, neměli byste se dívat jen na cenovku ( i když rozpočet je samozřejmě také důležitý). Zaměřte se hlavně na to, jaký máte z fotografa pocit. Nejde jen o to, aby vám nafotil hezké fotky, ale abyste se s ním cítili příjemě a uvolněně.

Fotografie, na kterých se všichni smějete a užíváte si, nevzniknou, pokud se necítíte dobře. Ještě před výběrem fotografa sledujte práci pár vašich favoritů. Projděte si jejich web, sledujte jejich sociální sítě. Před rezervací focení si s ním ideálně domluvte schůzku nebo si alespoň zavolejte. 

Zkrátka se ujistěte, že se vám jeho přístup líbí, a že jste spolu na stejné vlně.

3. Doporučení a recenze

Zkušenosti jiných vám můžou ušetřit hodiny a hodiny průzkumu a nakonec třeba i zklamání ze špatného výběru.

Pokud někdo z vašich přátel nebo známých pěje ódy na konkrétního fotografa a jejich fotografie se vám opravdu líbí, zeptejte se jich na jejich zkušenost. Doporučení od někoho, kdo byl z focení nadšený a jeho fotky jsou pro vás "wow", je k nezaplacení.

A pokud nikoho takového nemáte, podívejte se po recenzích. Ať už přímo na webovkách nebo na Google. Mějte však na paměti, že každý za "super" fotky považuje něco jiného. V recenzích se zaměřte spíše na zmínky o atmosféře na focení a přístupu fotografa.

4. Komunikace

Komunikace je klíčem ke všemu. U focení to není jinak.

Ujistěte se, že je váš fotograf ochotný komunikovat a rozumí vašim potřebám. Rodinný fotograf má s focením rodin i dětí zkušenosti, nebojte se ho tedy požádat o rady, jak si užít focení bez zbytečného stresu. Dobrý fotograf vám pomůže se vším, co bude třeba před focením, během něj i po něm.

Na konci najdete odkazy na dva články, které vám s přípravou pomůžou hned.

5. Flexibilita

Děti mají svůj rytmus a své nálady. To je prostě fakt.

Fotograf nesmí používat nátlak, musí se umět přizpůsobit. S dětmi můžete rovnou předpokládat, že focení nebude probíhat podle vašich představ. Krásné fotky často vznikají v těch nejčekanějších okamžicích. Ať už chcete focení v přírodě nebo ateliéru, fotograf by měl být flexibilní a připravený přizpůsobit se vám i dětem.


Takže jestli hledáte rodinného fotografa, který zachytí váš svět takový jaký je - krásný, zábavný a plný kouzelných i bláznivých momentů, podívejte se na tyto tipy a vyberte si někoho, kdo s vámi tyto okamžiky opravdu prožije, ať už je to při smíchu nebo ve chvílích, kdy dítě trucovitě špulí pusu - každá vzpomínka má svou krásu. Stačí najít toho pravého fotografa právě pro vás.