9 tipů, díky kterým zvládne vaše dítě focení u fotografa bez sebemenších zádrhelů
Jak připravit dítě na focení? Jestli jste máma, určitě už jste někdy tuhle otázku řešila. Možná, že vaše dítě u fotografa brečelo nebo se vztekalo a fotky nedopadly zrovna nejlépe. Ale nebojte, s těmito tipy už budete vědět jak na to a příští fotografování už si užijete v klidu a pohodě.
Raději čtete? ⬇
Jmenuji se Kamila a jsem portrétní fotografkou dětí. Před mým fotoaparátem už prošlo několik desítek dětí. A prozradím vám tajemství, o kterém určitě nemáte ani tušení. Každé dítě je jiné! Překvápko co? Ne, ale teď vážně. Pokud jste máma, tak pro vás tohle žádným překvapením není.
Máme děti stydlivé, bojácné, uzavřené, plačtivé, náladové, hyperaktivní, uvztekané,... a někdo má to štěstí, že má doma sluníčko, které nemá problém vůbec s ničím. Všechny tyhle typy jsem fotila. Se všemi mám zkušenosti. A tak si myslím, že už jsem celkem kompetentní vám radit s tím, jak dítě na takové focení připravit.
Tak, jdeme na to?
1. DÍTĚ MUSÍ BÝT ODPOČINUTÉ
Tohle se může zdát jako samozřejmost, ale je to ta nejdůležitější rada, jakou ode mne můžete dostat. Každá máma ví, jak může být těžké pořízení s unaveným dítětem doma, natož pak v cizím prostředí.
Co s tím? Nejjednodušším řešením je objednat si focení na dobu, kdy má dítě nejvíce energie. Zpravidla to bývá pár hodin po probuzení. Takže dopoledne a u těch menších ještě po odpoledním spánku.
Při focení v ateliéru na denní době nezáleží. Je jedno, jestli se fotí ráno, v poledne nebo navečer. Ale jestli chcete venkovní focení, budete si to muset pořádně naplánovat.
Většina z vás chce tzv. západovky, ale v létě slunce zapadá až někdy po 9 hodině a to už většina malých dětí moc nedává. Na západovky tak doporučuji spíše podzim, kdy slunce zapadá dříve. pokud si však trváte na letních západovkách a váš potomek nepatří zrovna k sovám, nezbyde vám, než s jeho režimem trochu zahýbat.
Jak? Začněte alespoň 3 týdny předem postupně posouvat jeho odpolední spánek tak, aby nakonec spal dejme tomu od 5 odpoledne do 7 večer. Pak bude při západu slunce na vrcholu energie a focení si užijete všichni. Samozřejmě pak musíte počítat s tím, že bude vzhůru ještě po půlnoci a návrat k normálnímu režimu nebude pro unavenou mámu nikdy dost rychlý.
Pokud však nechcete nebo nemůžete režim svého dítěte měnit, existuje ještě jedno řešení. Stejné světlo jako zapadající slunce nabízí i slunce vycházející. Ale to si zase budete muset přivstat.
Jak říkám, podzim to jistí.

2. DÍTĚ NESMÍ MÍT HLAD
Určitě znáte tu slavnou větu: Když máš hlad, nejsi to ty!
Řešení? Nabízí se odpověď: No prostě mu dejte najíst. Ale tak jednoduché to, mámy, zase není, že? Můžete jet na focení větší vzdálenost a dítěti se v autě dělá špatně. Nebo může focení trvat dlouho a malé děti přeci jen potřebují svůj přísun energie častěji.
U kojených dětí je to snadné - jejich svačina přijde s nimi.
U těch ostatních je třeba si vzít svačinu s sebou. Je však pár druhů jídel, která byste na focení brát neměli.
Jaké druhy to jsou?
- třeba ty, co špiní (typicky třeba nutela)
- ty, co barví
- a ty, které zanechají na obličeji, rukou a oblečení vašeho dítěte milion drobečků
Ale jestli přece jen chcete něco takového vzít, přibalte si do tašky i vlhčené ubrousky a věci na převlečení.
A pokud se rozhodnete objednat si focení u mne, nemusíte nic z toho řešit. Stačí mi dát dopředu vědět, jaká svačina u vás doma vede a já vám ji v ateliéru ráda nachystám.
Více o focení si můžete přečíst tady: Pravidla spolupráce
3. POKUD CHCETE SPOLEČNÉ FOTKY S MALÝMI DĚTMI, VEZMĚTE JE PŘED VSTUPEM NA MÍSTO FOCENÍ DO NÁRUČE A NEPOUŠTĚJTE JE HNED NA ZEM.
Proč? Děti jsou přirozeně živé a zvídavé. A jakmile se jejich nohy dotknou země, budou v tu ránu pryč a zpátky do náruče je dostanete jen stěží.
Samozřejmě existují vyjímky. Stydlivější nebo bojácnější děti se u vás v náručí schovají samy a na zem pro změnu chtít nebudou. Společné focení na začátku jim pomůže se rozkoukat a zjistit, že jim žádné děsivé nebezpečí nehrozí.
Každopádně v obou případech je lepší společným focením začít. Na focení rozdováděného dítěte je pak času více než dost.
A pokud společné fotky nechcete? Nevadí, způsobů jak vyfotit dítě samotné je dost. Ať už jde o stydlína nebo živla. Ale o tom zase někdy příště.

4. MLUVTE S DÍTĚTEM O FOCENÍ DOSTATEČNĚ DOPŘEDU. ALE POZOR NA TO, CO ŘÍKÁTE
Absolutní zákaz mají věty typu:
- Počkej, pan fotograf si tě srovná...
- Jestli u tý fotografky nebudeš poslouchat tak,...
Opravdu, nedělejte to. To dítě se pak bude zbytečně bát.
Místo toho si s ním o focení normálně povídejte. Vysvětlete mu, proč jeho fotografie chcete. Můžete mu ukázat i své fotografie z dětství. Popište mu, jak takové focení probíhá, ukažte mu fotku tety fotografky (nebo strejdy fotografa). A ideálně i nějaké video. Dítě pak už nepůjde za úplně cizím člověkem.
Můžete si doma také zahrát hru na fotografa. Vezměte si mobil nebo nějakou hračku fotoaparátu a dítě foťte. Můžete u toho dělat různé blázniviny, které dítě rozesmějí. Můžete třeba skákat, pištět, honit se kolem nábytku, cokoli co skončí smíchem. Dítě si tak automaticky spojí focení se zábavou.
A jeden bonusový tip, který nemám započítaný. Nechte dítě zapojit se do příprav. Může vám pomoct nachystat věci do tašky. Může si sám vymyslet vlastní pózy a výrazy. To nevadí, že třeba vyplazuje jazyk. Nechte ho. Prostě se baví. Nechte dítě vybrat jednu variantu oblečení. I když může jeho kombinace vypadat jakkoli bláznivě, na fotce to prostě bude přesně to dítě, jak ho doma znáte. A nebojte, nic horšího, než že si fotky s jeho oblečením nakonec nevyberete se stát nemůže.
A jen tak mezi řečí. Já sama mám v nabídce mimo fine art a klasických portrétů i focení nazvané "Takové jaké opravdu jsou" a tam je vlastní výběr oblečení podmínkou. Podívat se na ukázku můžete tady: takové jaké opravdu jsou.
5. POSKYTNĚTE FOTOGRAFOVI PŘEDEM VEŠKERÉ INFORMACE O DĚTECH, KTERÉ JSTE OCHOTNI SDÍLET
Dobrý fotograf se vás zeptá sám, ale může jít třeba o začátečníka, který ještě ani neví, že se na děti má ptát. Tak mu to řekněte sami.
Jaké informace pomůžou k perfektním fotkám?
- jméno a věk dítěte je absolutní základ
- co má dítě rádo (hry, předmět ve školce, zvířata, dinosaury,...)
- co nemá rádo (např. nesnáší zdrobnělinu svého jména. Když to nebudu vědět a použiju ji, dítě mě bude nesnášet od samého začátku.)
- oblíbená mlska (pro případ, že má fotograf od vás povoleno jí dítěti dát jako odměnu za spolupráci)
- jakou má povahu (je stydlín nebo živel)
- v případě sourozenců, jaký mezi sebou mají vztah
Všechno tohle pomůže fotografovi připravit focení na míru právě vašemu dítěti tak, aby se cítilo dobře.
Chcete naopak vy více informací o svém fotografovi? Tady si můžete přečíst třeba o mě: Jsem fotografka - mějte mě rádi!

6. PŘINESTE JEHO OBLÍBENOU VĚC
Ať už je to hračka, knížka nebo spinkací deka. Pokud má dítě u sebe svůj malý kousek světa, ve kterém se cítí bezpečně, pomůže mu to bojovat proti tomu cizákovi v nepřátelském prostředí. Rozuměj, proti fotografovi na místě, kde nikdy předtím nebylo.
Prostě:
- dítěti to dodá odvahu
- fotografovi námět k rozhovoru
- a vám fotky, které vám i po letech připomenou, bez čeho vaše dítě nedalo ani ránu
Ale pozor! pokud nějakou hračku nebo věc na fotce nechcete, nechte ji doma. Není nic horšího, než jí dítěti brát před focením z rukou na sílu.
7. VYKAŠLETE SE NA DOKONALOST
Děti jsou děti, ne roboti.
Pokud si například trváte na konkrétním oblečení, které dítě vysloveně nenávidí, nikdy ho v něm nevyfotím dobře, a i kdyby ano, stejně vám ta fotka pak připomene akorát tak to, jak se to dítě takhle fotit nechtělo.
To samé platí i pro případ, že budete mít v hlavě nějakou pózu, třeba z pinterestu a dítě se v ní bude cítit špatně, zas to pak bude na té fotce znát, tak ho do ní nenuťte.
A ani s dítětem nenacvičujte takové to "řekni sýr". Nucený úsměv vypadá nepřirozeně vždy. Pokud se dítě v běžném životě rádo směje, no tak ho rozesmějeme i při focení. A pokud u něj smích vidíte jednou za rok, proč z něj na fotce dělat někoho jiného.

8. DŮVĚŘUJTE SVÉMU FOTOGRAFOVI
Fotograf, který má nějakou specializaci, si ji vybral z určitého důvodu.
Svatební fotograf má třeba rád velkou společnost, akci, má rád ten tlak, který focení svateb vyvolává. Má s tím zkušenosti a umí fotit svatby.
Fotograf psů zas miluje psy. Umí to s nimi, nevadí mu chlupy a slinty, má s tím zkušenosti. A umí fotit psy.
Dětský fotograf - ano, dostáváme se k tomu - má rád děti. Ví, že každé potřebuje jiný přístup. Nevadí mu slinty, má s tím zkušenosti. A umí fotit děti!
Pokud vás tedy sám nepožádá, nezasahujte do jeho práce. Pokud se např. dítě sekne, že se fotografovat nebude, nepřemlouvejte ho, netlačte na něj, nevyhrožujte. Zkušený fotograf si s takovou situací dokáže poradit sám.
To samé platí pro pobídky tipu:
- usměj se
- narovnej se
- hale bonbón, po focení ti ho dám
Dítě to zbytečně rozptyluje a pro fotografa je pak složitější upoutat jeho pozornost.
A poradím vám ještě v jedné věci. Pokud vás fotograf poprosí, abyste si stoupli za něj a pomohli mu upoutat pozornost dítěte, myslete na to, že při focení dětí ten fotograf sedí nebo rovnou leží. Když si stoupnete za něj a budete nad ním mávat rukama, dítě nebude koukat do foťáku, ale nahoru na vás. Takže ve skutečnosti fotograf chce, abyste si za nej sedli a třeba pískací hračkou nad foťákem navedli oči dítěte přímo na něj. V tu chvíli to moc pohodlné není, ale ta fotka stojí za to.
9. BUĎTE V KLIDU
Pokud budete nervózní nebo naštvaní, dítě to vycítí a vztáhne vaše emoce na sebe. Vím, že se to snadno řekne, ale opravdu se snažte ovládnout. Když to bude třeba, běžte klidně ven a vydýchejte se. Ale před dítětem buďte v klidu. Ono to nějak dopadne.
Jak omezit nervozitu:
- využijte všechny předchozí tipy a dobře se na focení připravte
- vyražte na fotogafování s předstihem
Je lepší přijet o půl hodiny dřív a jít se třeba projít než se stresovat, že nestíháte.
A pokud se přece jen stane, že máte zpoždění, no tak zvedněte telefon a fotografovi zavolejte.
Řekněte mu, co se stalo:
- je tu zácpa
- špatně jsme odbočili
- dítě se nechtělo obout
... budeme mít zpoždění. Ten fotograf vám hlavu neutrhne. Někteří z těch, co dělají minifocení a mají vás víc za sebou možná jo, ale s tím zkušenost nemám. Já si na 1 den objednávám pouze 1 focení, takže těch pár minut zpoždění mě nezabije.
No a to je pro dnešek všechno. Věřím, že vám moje tipy pomohou a vy si své příští focení užijete bez nějakého zbytečného stresování.
Už jste připraveni a nemůžete se dočkat focení? Objednat si ho můžete tady. ⬇
